25.05.2023 r.

Robert Snarski z klasy 2d zajął II miejsce w Zawodach Parapływackich Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w klasie S12-14 oraz III miejsce w sztafecie mieszanej kobiet i mężczyzn.

GRATULUJEMY!

 

19.04.2023 r.

Memoriał im. Tadeusza Chwiedzia poświęcony Ofiarom Polskiego Sybiru

19 kwietnia odbył się Memoriał im. Tadeusza Chwiedzia poświęcony Ofiarom Polskiego Sybiru .

Celem wydarzenia było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy na temat zsyłek Polaków na Syberię oraz upamiętnienie losów polskich zesłańców. Wydarzenie miało formę questu, w którym uczestniczyły białostockie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Uczniowie wraz z opiekunami przemieszczali się ulicami Białegostoku i odkrywali miejsca związane z zesłańcami i zesłaniami.

Wyniki:

I miejsce: Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa
II miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 19 im. Mieszka I
III miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Św. Kazimierza Królewicza
Memoriał zakończył się podsumowaniem w Muzeum Sybiru, gdzie z uczniami spotkała się córka Sybiraka Tadeusza Chwiedzia Pani Eliza Borecka-Koss.
W wydarzeniu wzięli udział Prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru Pan Jerzy Bołtuć oraz Pani Jolanta Hryniewicka Prezes Związku Sybiraków.
Koordynator wydarzenia: Katarzyna Wawrzeniuk, osoby współorganizujące: Andrzej Owsiejczuk, Jolanta Smalikowska-Sawczuk, Gabriela Grzegorek, Maritta Kossakowska, klasy 1c i 2c (technik organizacji turystyki).

30.03.2023 r.

Inny nie znaczy gorszy

Nasza biblioteka zamieniła się w małą WYSPĘ TOLERANCJI w ZSTiOzOI. Na początku wyjaśniliśmy pojęcie tolerancji i odmienności. Podsumowaliśmy dyskusję wierszem pt. „Inny nie znaczy gorszy”.

„Szanuj człowieka,

który wygląda,

myśli i robi inaczej!

Inaczej niż ty,

czy ja,

bo on także rację ma…”

Kolejnym etapem zajęć były warsztaty. Młodzież wykonywała zakładki do książek techniką makramy. Potrzebowaliśmy tylko sznurka i cierpliwości. Motywacją do pracy była piosenka Stanisława Sojki „Tolerancja”, która uczy wrażliwości, otwarcia na problemy innych ludzi, gdzie raj realizuje się jakby już tu na ziemi. Bez empatii i tolerancji do drugiego człowieka jest niemożliwy do osiągnięcia.

Nauka splotów na początku może być żmudna, ale daje mnóstwo satysfakcji, a zakładka może być wspaniałym prezentem.

23.03.2023 r.

Spotkanie przedstawicieli środowiska akademickiego z Mongolii i Belgii
poświęcone metodom pracy z młodzieżą z niepełnosprawnościami

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/224680