Budżet Obywatelski

 

Przystanek szkoła 
Utworzenie 4 stref relaksu w ZSTiOzOI
Projekt oświatowy nr S02

Projekt utworzenia czterech stref relaksu tematycznie związanych z żywiołami: wody, ognia, powietrza i ziemi,  strefy retro z grami planszowymi i stację ładowania telefonów.

Zaczęliśmy pytać naszą młodzież, czego brakuje im w infrastrukturze naszej szkoły, co mogłoby umożliwić im wypoczynek. Uczniowie prawie jednogłośnie stwierdzili, iż nie ma wygodnych krzeseł czy ławek na korytarzach, że marzy im się miejsce, w którym mogliby wygodnie posiedzieć i porozmawiać z kolegami i koleżankami. Tak naprawdę dali nam gotową odpowiedź i impuls do działania, pomyśleliśmy „Musimy im stworzyć przestrzeń do relaksu”. I tak zaczęły się prace koncepcyjne nad projektem utworzenia stref relaksu, zbieranie pomysłów, szacowanie kosztów.

Aby zrealizować plany i spełnić marzenia uczniów wystarczyło tylko uzyskać odpowiednią ilość głosów w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim 2018. Czy się udało? Oczywiście, że tak, gdyż w projekt, zbieranie głosów i samą promocję włączyli się uczniowie z całymi rodzinami. To dodało nam skrzydeł i uświadomiło, jak ważna dla uczniów jest przestrzeń szkolna. Dodatkowo uczniowie mieli poczucie współuczestniczenia w projekcie, mogli się zaangażować w coś, co bezpośrednio ich dotyczy, mieli też poczucie sprawstwa i tego, że ich potrzeby są ważne.

Kolejnym etapem, już wdrażania samego projektu, był wybór wizualizacji, jak te strefy mają wyglądać. W tym celu utworzyliśmy ankietę internetową i cała społeczność ZSTiOzOI mogła zdecydować o ostatecznym wyglądzie stref.

Finalnie w szkole mamy cztery strefy relaksu, które niewątpliwie spełniły swoją rolę, o czym mówią nam sami uczniowie. Dodatkowo cała społeczność ZSTiOzOI i mieszkańcy Białegostoku mogą korzystać z wypożyczalni gier planszowych.

 

 

 

Bistro U Staszica
Zdrowe przekąski i napoje w ZSTiOzOI
Projekt osiedlowy nr O35

Projekt utworzenia bistro ze zdrowymi przekąskami i napojami.

Wiemy z pewnością, że należy pytać młodzież o to, czego jej brakuje w szkole, w jaki sposób możemy im uatrakcyjnić ten czas spędzany w placówce, jakie ma potrzeby. Więc pytaliśmy dalej i tak rozpoczęła się przygoda z kolejnym projektem realizowanym w ramach Budżetu Obywatelskiego „U Staszica – zdrowe przekąski i napoje”, na który także, dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, udało się pozyskać fundusze.

Finalnie powstało nowoczesne Bistro u Staszica, gdzie cała społeczność szkolna i mieszkańcy Białegostoku mogą przekonać się, że zdrowe jedzenie może być smaczne. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez zaangażowania uczniów i nauczycieli, którzy prowadzą bistro.

Kiedy możesz do nas przyjść?
poniedziałek  11:00-14:00
wtorek 10:00-14:00
środa 11:00-14:00
piątek 10:00-14:00

 

Centrum Aktywności Lokalnej Osiedla Sienkiewicza „Sienkiewicza Call to Action”

projekt osiedlowy O75

Projekt zakłada utworzenie Centrum Aktywności Lokalnej osiedla Sienkiewicza-miejsca do wspólnego, twórczego spędzania czasu osób dorosłych i młodzieży, konkursów, warsztatów, organizacji spotkań z ciekawymi ludźmi, relaksu i różnych międzypokoleniowych inicjatyw. Projekt obejmuje wyposażenie oraz remont biblioteki i czytelni szkolnej oraz części korytarza przed biblioteką.

Kiedy możesz do nas przyjść?
poniedziałek 9.00-17.30
wtorek 9.00-17.30
środa 9.00-17.30
czwartek 9.00-17.30
piątek 9.00-17.30