Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku (ZSTiOzOI) to szkoła dająca uczniom możliwość kształcenia w:
Liceum Ogólnokształcącym Integracyjnym
Branżowej Szkole I stopnia Nr 7
Technikum Nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku
Szkoła Policealna Nr 3
Rok 1925, to właśnie wtedy powstaje Państwowa Szkoła Rzemieślniczo-Przemysłowa Żeńska. Placówka, która przez 90 lat zmieniała swoje oblicze, nazwy i ofertę edukacyjną, zawsze jednak wspierała ucznia – jego potrzeby, marzenia, przyszłość. W okresie okupacji naukę przerwano. Budynki szkoły ocalały, wyposażenie uległo jednak zniszczeniu. Już w grudniu 1944 r. panie: Albina Malinowska i Maria Kolendo rozpoczęły działania mające na celu zorganizowanie (na terenie Białegostoku) pierwszej szkoleniowej placówki odzieżowej. Okres powojenny to przede wszystkim zmiany: nowa nazwa i adres. W roku szkolnym 1950/1951 powstaje Zasadnicza Szkoła Odzieżowa. Przełomem był niewątpliwie 1 września 1979 r. – utworzenie Zespołu Szkół Odzieżowych. A potem… kolejne jubileusze i zmiany. 24 października 1987 roku placówka otrzymuje imię Stanisława Staszica i zostaje przyjęta do Ogólnopolskiego Towarzystwa Szkół Staszicowskich. Kolejna, bardzo ważna, przełomowa data: 11 stycznia 2008 roku – utworzenie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku.
Szkoła mieści się w kompleksie budynków położonych pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Ogrodową w samym centrum miasta. Nowoczesna baza dydaktyczna oraz bogato wyposażone pracownie zapewniają wysoką jakość kształcenia, szczególnie kształcenia zawodowego. Sale dedykowane poszczególnym zawodom są wyposażone w profesjonalny sprzęt, umożliwiają uczniom poznanie specyfiki pracy w wybranym przez siebie zawodzie.
W szkole do dyspozycji uczniów i nauczycieli dostępne są następujące pracownie:
Pracownie fryzjerskie, w których uczniowie korzystają z profesjonalnych stanowisk i sprzętu fryzjerskiego oraz wykonują zabiegi fryzjerskie i pielęgnacyjne dla klientów. Umożliwia to doświadczenie realnej pracy w zakładzie fryzjerskim, tym bardziej, iż uczniowie pracują na wysokiej jakości sprzęcie i profesjonalnych kosmetykach. Wykonują m.in. trwałe ondulacje, farbowanie włosów różnymi technikami, strzyżenie damskie i męskie, a wszystko to zgodnie z najnowszymi trendami.
Pracownie hotelarskie z kompletnie wyposażonym aneksem kuchennym, pokojem hotelowym, łazienką, recepcją, gdzie uczniowie mogą poznać standardy i specyfikę pracy m.in. w hotelu czy pensjonacie. Dodatkowo do dyspozycji uczniów oddany jest profesjonalny ciśnieniowy ekspres do kawy, a sami uczniowie mają możliwość nauki przyrządzania kawy podczas organizowanych warsztatów baristycznych.
Pracownia obsługi turystycznej wyposażona jest w stanowiska imitujące biuro z dostępem do komputera, faksu, telefonu, co umożliwia zapoznanie się ze specyfiką pracy m.in. w biurze turystycznym czy innym miejscu związanym z zawodem technika obsługi turystycznej.
Pracownia organizacji reklamy jest miejscem do wyrażania siebie i wyzwalania w uczniach kreatywności. Jasne, przestronne wnętrze wzbogacone jest o liczne plakaty, tablice edukacyjne, pomoce dydaktyczne i laptopy, które są dostępne dla uczniów.
Pracownia fotografii i multimediów to przede wszystkim studio fotograficzne i ciemnia fotograficzna, gdzie uczniowie podczas zajęć mają okazję poczuć się jak na prawdziwej sesji fotograficznej, podczas której pracują również z modelkami i biorą udział w licznych sesjach w szkole i poza nią. Do dyspozycji mają profesjonalny sprzęt wysokiej klasy, m.in. aparaty fotograficzne firmy Nikon, obiektywy, statywy, blendę, softbox, parasolkę odbłyskową, filtry i odbłyśniki.
Pracownie przemysłu mody wyposażone są we wszystko to, co umożliwi uczniom nabycie umiejętności związanych z projektowaniem, szyciem, produkcją wyrobów odzieżowych a także z ich promocją. To nie tylko profesjonalne maszyny do szycia, w które wyposażone są pracownie, to także stanowiska komputerowe z profesjonalnym oprogramowaniem ułatwiającym naukę m.in. projektowania.
Pracownia logistyczna zaprojektowana została na wzór magazynu, gdzie uczniowie poznają specyfikę pracy w różnych dziedzinach branży logistycznej. W zależności od realizowanych treści programowych udostępniane są także drukarki do kodów kreskowych, czytniki, komputery, tablica interaktywna i plansze edukacyjne.
Pracownie dedykowane zawodowi technik masażysta to w szczególności profesjonalny sprzęt umożliwiający uczniom poznanie praktycznej nauki zawodu. Pracownie wyposażone są w wannę z hydromasażem, dwie wanny do masażu wirowego, natrysk płaszczowy, kabinę do ćwiczeń i zawieszeń, urządzenie do masażu stóp, fotel do masażu, masażery, bańki chińskie, lampę sollux oraz łóżko do masażu. Do dyspozycji uczniów oddane są też modele anatomiczne umożliwiające obrazową naukę anatomii człowieka. Uczniowie słabowidzący mają możliwość korzystania z powiększalników, rzutników a także z podręczników wydrukowanych powiększonym drukiem.
Pracownie informatyczne wyposażone są przede wszystkim w komputery z profesjonalnym oprogramowaniem, drukarki, skanery, tablice multimedialne, projektory oraz pomoce naukowe i dydaktyczne, z których uczniowie mogą korzystać podczas zajęć.
Uczniowie uczący się w naszej szkole mają do dyspozycji również bibliotekę i MCI, gdzie korzystają z komputerów i skanera. Salę gimnastyczną, kompleks boisk szkolnych i siłownię.
Zajęcia dodatkowe
Uczniowie naszej szkoły mają możliwość rozwijania swoich talentów, umiejętności i kreatywności, przy wsparciu wykwalifikowanej i uczącej z pasją kadry pedagogicznej, biorą udział w licznych zajęciach pozalekcyjnych: szkolny zespół muzyczny WOLNOŚĆ, gazetka szkolna; Chrześcijańskie Forum Młodych; artystyczne, z rysunku; zajęcia sportowe: piłka nożna, siatkówka, koszykówka i modeling; kołach zainteresowań: robotyki; informatycznych; gier planszowych; modelowania form odzieży, teatralnych; turystyczno-krajoznawczych, wolontariatu; zajęciach rewalidacyjnych i specjalistycznych: terapia pedagogiczna, gimnastyka korekcyjna, zajęcia logopedyczne, socjoterapeutyczne.
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. St. Staszica w Białymstoku jest organizatorem Etapów Okręgowych następujących Ogólnopolskich Olimpiad:
Uczniowie ZSTiOzOI biorą udział w licznych projektach, także unijnych realizowanych w kraju i za granicą:
ZSTiOzOI jest organizatorem wielu pokazów mody, sesji zdjęciowych, konkursu Białostockie Zderzenia Modowe, Ogólnopolskiego Konkursu na Młodego Projektanta. Jesteśmy także pomysłodawcą i organizatorem jednego z najpopularniejszych w naszym regionie Turnieju Gier Sieciowych Network Team Games.
Szkoła współpracuje z wieloma firmami i instytucjami, dzięki czemu uczniowie mają możliwość odbycia atrakcyjnych staży zawodowych, praktyk a także uczestniczyć w zajęciach współprowadzonych przez najlepszych przedsiębiorców. Współpracujemy m. in. z ZETO, GAIA, AXAMI, KOBA, KOSMOS, ADAMPOL, Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym, Wydziałem Informatyki Politechniki Białostockiej, Ibis Style, Hotelem Podlasie, Stowarzyszeniem Pomocy Rubież, Fundacją Pomóż Im, Związkiem Sybiraków, Caritas, Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego, CSK DRIFT, Bankiem PKO SA, VIAMODA INDUSTRIAL.