grupa uczniów siedzi na schodach szkoły filmowej

Targi Foto-Video

Uczniowie z klas o profilu technik fotografii i multimediów niedawno udali się na fascynującą wycieczkę do Łodzi. W ramach programu zwiedzania, młodzież miała okazję odwiedzić Łódzką Szkołę Filmową, która jest ikonicznym symbolem tego miasta. Słynne schody prowadzące do kina, na których wielokrotnie zasiadali tacy wybitni twórcy jak Andrzej Wajda, Roman Polański
czy Krzysztof Kieślowski, stanowią nieodłączną część historii łódzkiej szkoły filmowej. Na archiwalnych zdjęciach widać te sławne postacie zajmujące stopnie schodów. Nic więc dziwnego, że każda grupa odwiedzająca tę placówkę stara się uwiecznić się na podobnym zdjęciu. Nasza młodzież również nie mogła odmówić sobie tej przyjemności i z wielką radością usiadła na słynnych schodach Łódzkiej filmówki, tworząc niezapomnianą pamiątkę.

Kolejnym punktem programu było odwiedzenie Muzeum Kinematografii, gdzie można było podziwiać rekwizyty używane podczas produkcji filmu „Kingsajz” w reżyserii Juliusza Machulskiego. Wspaniale było móc zobaczyć te autentyczne przedmioty z bliska i poczuć atmosferę filmowego świata.

Kolejny dzień wycieczki poświęcony był wizycie na targach FOTO-Video, które były prawdziwym rajem dla miłośników nowinek
z branży multimedialnej. Młodzież miała okazję na własne oczy zobaczyć najnowsze produkty i technologie dostępne na rynku.
Ale to nie wszystko! Podczas targów odbywały się również warsztaty i prezentacje na temat fotografii
i filmu, które były niezwykle inspirujące i pouczające. Oto kilka z nich:

 • „Portret, czyli najpiękniejsze ukazanie duszy człowieka” prowadzony przez Piotra Wernera z firmy Newell/Voigtlander,
 • „STUDIO FOTOGRAFICZNE – od czego zacząć” prowadzony przez Łukasza Borowskiego z firmy Zeever,
 • „Czym jest malowanie światłem i jaką rolę odgrywa w nim sprzęt?” prowadzony przez Dariusza Machurę,
 • „Sensualność w Biznesie” prowadzony przez Patrycję Oleszyńską z PRO STUFF,
 • „Ćwiczenia z patrzenia/ Pod nogami mam dziewiętnaście rzek” prowadzony przez prof. Marka Szyryka ze Szkoły Filmowej w Łodzi,
 • „Prostota jest szczytem wyrafinowania – jak fantastycznie oświetlić portret mając minimum sprzętu?” prowadzony przez Marcina Woźniaka z Elinchrom,
 • „Wywiad dokumentalny – przygotowanie od A do Z” prowadzony przez Krystiana Bielatowicza z firmy Panasonic Polska,
 • „Wywiad z człowiekiem jako podstawa filmu dokumentalnego – Jak to zrobić? Patona i Fujifilm” prowadzony przez Wiktora Bruchala z firmy Patona,
 • „Słowa, które kryją się za portretem – o fotografii zaangażowanej społecznie” prowadzony przez Monikę Szałek z firmy Nikon,
 • „Świat Arabsko-Muzułmański: Tradycja i Nowoczesność na podstawie Mistrzostw Świata 2022 w Katarze i Pucharu Zatoki 2023 w Iraku” prowadzony przez Adama Nurkiewicza z firmy Nikon,
 • „Dynamiczna fotografia studyjna z Nikonem Z” prowadzony przez Michała Leję z firmy Nikon,
 • „Fotografia psów” prowadzony przez Beatę Patrzałek z firmy Nikon,
 • Pokaz slajdów Fotofestiwalu, prezentujący scenę fotograficzną w Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainie,
 • „Zmiana systemu po latach, dlaczego wybrałem SONY” prowadzony przez Michała Smagora, który przedstawił praktyczne wykorzystanie zalet modeli FX-3, A7SIII i FX-30 podczas filmowania ślubów i nie tylko,
 • „Genius loci, czyli jak oddać ducha miejsca w fotografii architektury modernistycznej” prowadzony przez Macieja Czarneckiego z firmy SONY,
 • „Ścieżki monetyzacji pasji fotograficznych – doświadczenia praktyków” prowadzony przez Szymona Glonka, w którym udział wzięli Adam Nurkiewicz, Krystian Bielatowicz, Damian Hornet oraz Artur Radecki z platformy PicSell.eu.

Cała wycieczka była nie tylko ciekawym doświadczeniem dla uczniów, ale także doskonałą okazją do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności w dziedzinie fotografii i filmu. Uczestnicy z pewnością zainspirowali się spotkaniami z ekspertami i prelegentami, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Po powrocie do szkoły będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, rozwijając swoje umiejętności fotograficzne i multimedialne.

Wyjazd był możliwy dzięki projektowi #StaszicTeam, został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.