grupa ludzi w różnym wieku siedzi przy stole i robią makramy

„Inny nie znaczy gorszy”-zajęcia biblioterapeutyczne

Nasza biblioteka zamieniła się w małą WYSPĘ TOLERANCJI w ZSTiOzOI. Na początku wyjaśniliśmy pojęcie tolerancji i odmienności. Podsumowaliśmy dyskusję wierszem pt. „Inny nie znaczy gorszy”.

„Szanuj człowieka,

który wygląda,

myśli i robi inaczej!

Inaczej niż ty,

czy ja,

bo on także rację ma…”

Kolejnym etapem zajęć były warsztaty. Młodzież wykonywała zakładki do książek techniką makramy. Potrzebowaliśmy tylko sznurka i cierpliwości. Motywacją do pracy była piosenka Stanisława Sojki „Tolerancja”, która uczy wrażliwości, otwarcia na problemy innych ludzi, gdzie raj realizuje się jakby już tu na ziemi. Bez empatii i tolerancji do drugiego człowieka jest niemożliwy do osiągnięcia.

Nauka splotów na początku może być żmudna, ale daje mnóstwo satysfakcji,  a zakładka może być wspaniałym prezentem.